V rámci přírodovědného praktika jsme tentokrát s žáky 7., 8. a 9. ročníku navštívili docela vzdálená místa. Jednalo se o Solvayovy lomy a Svatý Jan pod Skalou. Obě tato místa leží v CHKO Český kras v oblasti Karlštejna. Z Prahy jsme nejprve vyrazili autobusem příměstské dopravy do obce Bubovice, ze které již vede docela pohodlná cesta k Solvayovým lomům. Solvayovy lomy tvoří geologický odkryv devonských vápenců a byly uvedeny do provozu v roce 1918, kdy těžba vápence v této oblasti představovala důležitý zdroj této suroviny. Název je odvozen od belgické společnosti Solvay S.A., která se zabývala chemickým zpracování vápence. V roce 1956 byla zde těžba ukončena, od roku 1964 lom osiřel. V současné době se zde nachází lomový skanzen, který provozuje společnost Barbora.
Žáci mohli vidět jednak barevný vápencovo-železitý geologický profil karlštejnské oblasti, rovněž si zde mohli prohlédnout těžební zařízení z doby prakticky před 100 lety.
Ze Solvayových lomů vedla pohodlná cesta (prakticky po vrstevnici) na skalní ostroh na obcí Svatý Jan pod Skalou, který byl v minulosti významným poutním místem. V kapli sv. Ivana, která přiléhá ke skalnímu masivu, vytéká pramen výborné vody. Cestu jsme zakončili v restauraci Obecná škola, což byla v minulosti opravdu školní budova. Z terasy restaurace byl jednak skvělý výhled na skalní útesy nad obcí, jednak na stanici autobusu, kterým jsme se pohodlně vrátili zpět do Prahy. Počasí celému výletu přálo.